EthnoPassion, czyli badania terenowe na Południowym Pacyfiku

Niezwykle miło jest nam poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z Karoliną, zafascynowaną Francją podróżniczką; etnolożką, trenerką edukacji międzykulturowej, która w chwili obecnej przebywa na terytorium Nowej Kaledonii, gdzie prowadzi badania terenowe.

Badania terenowe na Południowym Pacyfiku
Od trzech lat prowadzę badania terenowe na Nowej Kaledonii. Najpierw do pracy magisterskiej, obecnie do doktoratu. Coś, co od początku studiów etnologicznych, jest moją pasją, półtora roku temu stało się również pracą. Przygotowując rozprawę doktorską, w terenie mam spędzić co najmniej rok. W czasie pobytów na Nowej Kaledonii, poprzez prowadzenie wywiadów, obserwacji, a także możliwość dzielenia zwyczajnej codzienności z moimi gospodarzami, zbieram materiał badawczy, który poddam analizie po powrocie do Europy. Czym dokładnie się zajmuję? Ogólnie – kwestiami związanymi z rozwojem turystyki na Nowej Kaledonii. Bardziej szczegółowo – konfliktami społeczno-kulturowymi, które pojawią się w czasie realizacji przedsięwzięć turystycznych, a także strategiami społeczności lokalnych wobec turystyki. Czas spędzony na Nowej Kaledonii dzielę między Ile des Pins, Bourail, Numeę, a także kilka innych miejsc na wyspach archipelagu, które bardzo chcę odwiedzić. Jako że ostatnie dwa pobyty starałam się jak najlepiej wykorzystać badawczo, na zwiedzanie nie zostało mi zbyt wiele czasu. Tym razem chcę, żeby było inaczej!
Osiem miesięcy to mnóstwo czasu! I bardzo chciałabym jak najlepiej wykorzystać ten czas, spędzony na wyspach. Nie tylko na badania. Dlatego marzę, planuję, rozpisuję w kalendarzu, tym bardziej, że świetnym pretekstem do zwiedzania są odwiedziny bliskich. Wierzę, że będzie dobrze. Chociaż przed wyjazdem często powtarzałam “mam nadzieję, że te 8 miesięcy szybko zleci”, to chyba jednak nie chcę, żeby czas aż tak szybko mijał. Chcę przeżyć te ponad pół roku w swoim tempie, takim, które pozwoli mi jak najlepiej wykorzystać czas spędzony na moich wyspach spokoju, w pełni ciesząc się każdą chwilą.

Więcej informacji na www.ethnopassion.pl

medium nk

 

468 ad